Gezond Samen Leven: ‘Echte preventie is geen product, het is een mindset’

Gezond Samen Leven. Daar gaan we voor als Lijn1. Dat doen we met iedereen die bijdraagt aan een duurzame samenleving en gezondheidszorg. Deze serie laat hen aan het woord over de bouwstenen die daarvoor nodig zijn. Pieter Flaton, praktijkhouder van Multi Fysio en directeur bij Fysiogroep Haaglanden: ‘Alles is aanwezig. Financieringssystemen kunnen dat inzicht in de weg staan.’

Pieter, wat is voor jou Gezond Samen Leven?

‘Voor mij zit de uitdaging vooral in dat woordje ‘samen’. Als samenleving zijn we erg gericht op het ik, het individu. Het wij-gevoel is er niet altijd. Natuurlijk zijn er mooie initiatieven, die wil ik niet tekortdoen. Maar het zou mooi zijn als het niet hangt op dat soort projecten, waarbij je toch vaak dezelfde mensen ziet, maar het onderdeel is van hoe we met elkaar samenleven.

Dat het logisch is dat we een oogje in het zeil houden bij elkaar en ons ‘niet pluis-gevoel’ meer durven volgen. Want bij alle initiatieven en bijeenkomsten die er zijn, vraag ik me ook weleens af: Wie zien we niet? Wie missen we? Het zou goed zijn als we elkaar nog iets beter zouden kennen en meer weten over onze wijk of buurt.’

Samen is voor jou dus van groot belang. En wat betekent ‘gezond’ voor jou?

‘Dat is niet alleen te definiëren met je fysieke gezondheid. Iemand kan een amputatie hebben en zich volledig gezond voelen. Weer een ander voelt zich beperkt met diezelfde aandoening.  Er zijn dus meer factoren die impact hebben op het gevoel van gezondheid. Het model van positieve gezondheid helpt om daar duiding aan te geven. Er is meer en meer aandacht voor deze manier van kijken.’

Wat vraagt dat van fysiotherapeuten?

‘Om meer buiten onze eigen kaders te kijken. En te starten bij de leefomgeving van de patiënt. We hadden laatst een bijeenkomst met buurtsportcoaches en veel fysio’s waren daar niet bekend mee. Terwijl het natuurlijk ontzettend complementair is aan ons werk. Want wij willen juist dat mensen veilig bewegen en als het even kan met sociaal contact.

Vaak staan de vragen ‘wat kost het?’ en ‘wat levert het op?’ centraal, bijvoorbeeld bij een initiatief als de Nationale Diabetes Challenge. Tijd die een fysio daaraan besteedt door mee te lopen, is niet te factureren. Ik snap dat dat lastig is. Maar zo’n uurtje meewandelen levert misschien iets heel anders op dan geld. Vertrouwen. Een verdiept contact. Die effecten moeten we anders meten en een andere waarde geven.

Iedereen heeft iets te bieden. Samen kunnen we kijken wat we kunnen betekenen voor onze wijk en buurt. De een heeft kennis, de ander een ruimte om iets te organiseren. Als we dat samen weten te brengen, niet vanuit een verdienmodel, maar vanuit het nut van de bijdrage, groeit voor mij het Gezond Samen Leven. Alles is aanwezig. Financieringssystemen kunnen dat inzicht in de weg staan.’

Hoe kunnen we samen voorbij die beperking bewegen?

‘Door meer vanuit het collectief te denken, kunnen we andere keuzes maken. Gezamenlijke doelen en drijfveren in kaart brengen. Het horen en zien van goede voorbeelden helpt. Net als de lange termijn voor ogen hebben. Anders blijven we hangen in onze huidige manier van doen. Soms moeten we gewoon maar ‘ja’ zeggen, om iets te proberen en te kijken wat het oplevert. En dat bedoel ik dus juist niet financieel, er is meer dan een verdienmodel.’

En hoe beweeg jij binnen deze veranderende manier van kijken?

‘Bij Fysiogroep Haaglanden, met vijftig aangesloten praktijken, staat het onderwerp preventie steeds meer op de kaart. Dat dwingt ons ook om anders na te denken over de inzet van tijd en geld. Echte preventie is geen product, het is een mindset. Het is goed om daar met elkaar over van gedachten te wisselen. Daarom hebben we ons nu aangesloten bij Gezond en Gelukkig Den Haag, daar komen tientallen partijen uit zorg, welzijn en beleid driemaandelijks samen tijdens het Breed Overleg.

We weten nog niet precies wat er verder gaat ontstaan, maar we laten door deze deelname wel duidelijk zien hoe wij ons positioneren ten opzichte van gezonde burgers in gezonde wijken. We vinden dat we daar een rol in hebben. En we onderzoeken graag met elkaar verder hoe die er precies uitziet.’


De sprekers in deze rubriek geven het stokje, of de bouwsteen, zelf door aan iemand anders. Zo maken we steentje voor steentje zichtbaar hoe we samen aan het bouwen zijn. Want Gezond Samen Leven, dat doen we met elkaar.

Pieter wil het stokje graag doorgeven aan Karin van der Plas van stichting Duivenvoorde Leidschendam, eigenaar van sociale huurwoningen en een dienstencentrum waar ouderen allerlei activiteiten organiseren. Volgens Pieter weet deze organisatie op een goede manier gebruik te maken van de kracht van het collectief.


 

1 juli 2021 | door Lijn1 beheer |

Door onze website te gebruiken gaat u akkoord met ons cookie- en privacybeleid

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close