In gesprek met Esmaa Amer, apotheek Pillen & Praten

Bij Lijn1 staan we voor veranderingen in de zorg vanuit de mensen zelf. Met elkaar, in de wijken helpen we mensen met het (her)vinden van de eigen regie en de eigen kracht. Niet afwachten tot het beleid verandert, maar zelf aan de slag. In deze serie interviews geven we professionals die de omslag – hoe klein ook – al maken een podium, zodat we ons kunnen laten inspireren.

Nog maar een jaar geleden stuitte Esmaa Amer bij toeval op een evenement van Lijn1. Wat volgde was een traject, waarin verbinding, inspiratie en doorzetten centraal stonden. In relatief korte tijd is er veel moois van de grond gekomen en steeds meer eerstelijns zorgverleners in Leyenburg sluiten zich aan bij de nieuwe initiatieven.

De mens centraal
Apotheek Pillen & Praten bestaat al vijf jaar, als Esmaa in 2011 bij de apotheek komt werken. Weer zes jaar later, wordt ze mede-eigenaar. Binnen de apotheek staat oprechte interesse in de patiënt centraal. Er is – ook letterlijk – ruimte voor gesprek: “Toen mevrouw M. bij ons in de apotheek kwam had ze kort daarvoor de diagnose diabetes gekregen. Aan haar reactie merkte ik dat ze niet van plan was de voorgeschreven medicatie te gaan slikken. Op zo’n moment vraag ik door: wat houdt deze mevrouw tegen? Mevrouw M. bleek al bekend met de medicatie; haar moeder slikt de pillen al jaren en moet er erg frequent van naar het toilet. Dat zag Mevrouw M. als een potentieel probleem binnen haar functie. Met die kennis kon ik op zoek naar een alternatief medicijn. Als ik geen oprechte interesse had getoond in deze patiënt, of haar zorgen rondom werk niet serieus had genomen, dan had ze waarschijnlijk haar medicatie niet genomen, met alle gevolgen van dien.”

Lef, doorzettingsvermogen en buiten de lijntjes durven kleuren
“Als je de mens centraal zet, staat het systeem dús niet centraal. Signaleren we structureel een probleem of een behoefte bij onze patiënten, dan gaan we op zoek naar een oplossing. We wachten niet af, we doen het en laten zien wat het oplevert. Als een goed idee een succes wordt en je kunt aantonen dat het iets oplevert, dan krijg je het vaak wel vergoed, is onze ervaring. Tijdens de Leergang van Lijn1 ontmoette ik andere zorgverleners met dezelfde instelling: heel inspirerend!”

Oplossingen vanuit een breed perspectief
“Sommige mensen bezoeken onze apotheek enkel voor een praatje, omdat ze verder niemand hebben. Voor deze mensen wilden we iets doen. In onze zoektocht naar structurele oplossingen vroegen we Lijn1 mee te denken, vanuit het bredere perspectief. Lijn1 stelde de juiste vragen, bracht ons in contact met de juiste mensen en coachte ons naar oplossingen die bij onze wijk passen. Dat is maatwerk. Vanuit deze zoektocht hebben we met de zorg- en welzijnsprofessionals in onze wijk Leyenburg een Eenzaamheidsoverleg opgezet. Dit overleg heeft inmiddels een aantal keer plaats gevonden.”

Het balletje rolt verder: vanuit het Eenzaamheidsoverleg Leyenburg ontstond bij de professionals de wens om ook een Gestructureerd Patiënten Overleg (GPO) op te starten. Het netwerk was er immers al en ze plukten de vruchten van de samenwerking. Het GPO werd vlot gerealiseerd en de eerste bijeenkomsten hebben al plaatsgevonden. “Er haken nog steeds nieuwe zorg- en welzijnsprofessionals aan. Doordat we elkaar beter kennen, kunnen we gemakkelijker overleggen en zo aansluiten bij de actuele behoefte van de mensen binnen onze wijk.”

 

29 maart 2018 | door Kim Schoenmaker | Zoektermen: , , , , , , ,

Door onze website te gebruiken gaat u akkoord met ons cookie- en privacybeleid

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close